Z jakiego powodu technika decoupage jest tak popularna, jakie akcesoria przydadzą się podczas jej używania.

Sporo technik zdobniczych, jakie pojawiły się przed wieloma laty, jest po dziś dzień z dużym powodzeniem stosowanych. Rzecz jasna zmianie uległy narzędzia i materiały do ich wykonywania, ale idea jest niezmienna, co dużo lat temu.

Decoupage - gwiazkdki

Autor: distelfliege
Źródło: http://www.flickr.com

Nie inaczej sprawa na przykład się ma sklep decoupage - sklep decoupage Sosenka, metodą która pojawiła się przed wieloma laty w odległej Syberii. To właśnie tam zaczęto wycinanymi fragmentami rozmaitych materiałów ozdabiać grobowce. Jakiś czas potem do swoich potrzeb decoupage zaadoptowali Chińczycy, a potem doszła też do Europy. W którymś momencie stała się naprawdę popularna, a osoby się nią zajmujące urosły do miana artystów. Obecnie także chętnie sięga się po nią, zwłaszcza że nie wymaga dużych nakładów finansowych, a daje rzeczywiście interesujące rezultaty. W największym skrócie decoupage opiera się na tym, że na wcześniej przygotowaną powierzchnię przykleja się najróżniejsze wzory zrobione z kolorowych papierów, skrawków gazet czy też serwetek. Wszystko następnie będzie pokrywane odpornym lakierem, dzięki czemu nie tylko prezentuje się to wszystko bardzo ładnie, lecz również jest wytrzymałe i trwałe.

Do przyklejania nadają się praktycznie wszystkie powierzchnie, wraz z materiałami, więc uniwersalność decoupage jest naprawdę spora. Co ważne, nie będzie też potrzebować jakiś większych finansowych nakładów, bez problemów można na samym początku wykorzystać to, co i tak w większości domów jest. Po pierwsze potrzebne będą różnokolorowe papiery i serwetki oraz coś do ich wycięcia. Sprawdzają się tu najzwyklejsze nożyczki, ale zaopatrzyć się też można w takie, które będą umożliwiać wycinanie rozmaitych motywów i wzorów. Ich koszt nie jest duży, każdy sklep kreatywny będzie je miał w swojej propozycji, a można dzięki nim uzyskać bardzo interesujące efekty.

Niezbędny będzie również jakiś porządny klej, tu między innymi doskonale będzie się sprawdzał zwykły wikol, znany i wykorzystywany od bardzo dawna do klejenia papieru. Pomyśleć również należy o lakierze który będzie zabezpieczał naklejony wzór, z kolei tutaj najbardziej zalecane są lakiery i farby akrylowe.