O czym trzeba pomyśleć, kiedy zdecydujemy się na psa w domu?

W momencie, gdy podejmujemy decyzję o wzięciu do domu psa, powinniśmy mieć świadomość, że czeka nas wiele zmian. Będzie to wyzwanie nie tylko dla nas, lecz także dla samego zwierzaka. Należy bardzo dokładnie przemyśleć tę decyzję i omówić ją z domownikami. Przede wszystkim niezbędne jest wyjaśnienie dzieciom, że nie będzie to nowa zabawka, lecz żywa istota stworzenie. Każdy powinien mieć poczucie obowiązku wobec nowego lokatora oraz dbać o to, by miał on jak najlepsze warunki.

York

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: psy, york, rasy

Są pewne sprawy które należy bardzo dobrze przemyśleć.

Jeśli zaciekawił Cię nasz tekst, to wejdź na adres www (http://ehydrogaz.pl/) i pod nim znajdziesz znacznie więcej skrupulatnych informacji.

Tym, co jest priorytetowe, jest oczywiście wybór odpowiedniej rasy. Jeżeli jesteśmy osobami samotnymi i mieszkamy w bloku, zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z dużych psów. Nie dość, że dla takiego zwierzęcia mieszkanie na tak ograniczonym metrażu będzie uciążliwe, to i my sami możemy sobie nie poradzić z opieką nad nim. O wiele lepiej będzie w takiej sytuacji zdecydować się na pupila o mniejszych rozmiarach, który lepiej dostosuje się do ograniczonej powierzchni. Jeżeli natomiast posiadamy dom z ogrodem, wówczas nie musimy się ograniczać co do samej wielkości psa. Trzeba się jednak zorientować przynajmniej w głównych cechach rasy, jaka nas interesuje. Jeśli na przykład posiadamy piękny ogród i boimy się, że zostanie zniszczony, to zdecydowanie powinniśmy wybrać rasę o łagodnym usposobieniu, bez tendencji do nadmiernego kopania dołków. Dodatkowo oczywiście obecność dzieci w domu w pewien sposób ogranicza wybór rasy psa. Zależnie od ich wieku musimy rozważyć psy łagodne i lubiące maluchy, nie stwarzające dla nich żadnego zagrożenia.

Kiedy już zdecydujemy, jakiego konkretnie psa chcemy wziąć do domu, musimy wyposażyć się w podstawowy asortyment. Co najważniejsze, musimy przygotować zwierzęciu miejsce odpoczynku. Rzecz jasna legowisko dla szczeniaka może być niewielkie, i będzie ono czymś przejściowym, z czego pies wyrośnie. Kilkunastotygodniowy psiak, rasy na przykład owczarek niemiecki kilkukrotnie różni się rozmiarem od dorosłego już psa. W przypadku tego rodzaju ras bezwzględnie musimy mieć na uwadze, że kiedyś będziemy musieli kupić legowisko dla psa xxl. Podobnie sprawa wygląda z miskami, szczeniaka zadowolą niewielkie talerzyki, podczas gdy dorosłe psy, zwłaszcza dużych ras, będą potrzebowały głębszych pojemników. Dodatkowo warto pamiętać o akcesoriach takich jak obroża, smycz i kaganiec dla dorosłego psa. Będą one przede wszystkim przydatne nie tylko na spacerach, ale również przykładowo na wizycie u weterynarza.

Jeśli zorganizujemy wszystkie opisane powyżej kwestie, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będziemy wystarczająco przygotowani na przyjęcie do domu nowego mieszkańca – psa. Wiadomo jednak, iż nawet najlepsze instrukcje nie wystarczą, i dopiero faktyczna obecność pupila w domu pokaże nam w praktyce, na czym polega opieka nad zwierzęciem. Nie ulega jednak wątpliwości, iż jeżeli tylko poświęcimy mu wystarczającą ilość uwagi, pozostanie on naszym przyjacielem na wiele nadchodzących lat!