Monitor wielkoformatowy zamiast tablicy i projektora

Coraz częściej zamiast tablic interaktywnych stosuje się monitory wielkoformatowe. Takie monitory z dotykową nakładką mają podobną funkcjonalność, ale są prostsze w obsłudze, nie wymagają posiadania projektora i zajmują niewiele miejsca.

Monitor interaktywny
Autor: Ginny
Źródło: http://www.flickr.com

Monitory wielkoformatowe świetnie sprawdzają się firmach, w szkołach, salach konferencyjnych. Znaczna część monitorów jest wyposażana we wbudowany system obsługi dotykowej, pozostałe mają możliwość dokupienia nakładki dotykowej. Przewagą dotykowych monitorów wielkoformatowych jest wyjątkowo prosta obsługa. Tablice interaktywne działają w zestawie z projektorem oraz laptopem, przygotowanie sprzętu wymaga więc czasu oraz sporo miejsca. Dla przykładu monitor Samsung ME75B 75 cali, do którego dostępna jest dotykowa nakładka, ma grubość zaledwie 50 mm.

Nierzadko do takich urządzeń dołączane są rysiki do obsługi, a poza tym monitory mogą mieć zintegrowany odtwarzać multimedialny. Wysoka jasność monitora sprawia, iż obraz (sprawdź ofertę) jest dobrze widoczny nawet w niezaciemnionych pomieszczeniach, z czym mają kłopot standardowe projektory. Monitory wielkoformatowe gwarantują lepszą jakość oraz obraz bez zakłóceń i geometrycznych zniekształceń. Ich istotną cechą jest to, że nie wymagają częstej kalibracji (w przypadku zwykłych projektorów, nawet niewielkie przesunięcie powoduje nieprecyzyjny obraz (zobacz paski do quillingu) i często trzeba go ustawiać).

Do rejestrowania dotyku najczęściej wykorzystywana jest technologia podczerwieni, działająca inaczej aniżeli technologia pojemnościowa stosowana w tabletach i smartfonach. Dotyk wyczuwany jest poprzez czujniki podczerwieni w oparciu o przeciętą wązkę światła. Zatem o jakości pracy monitora decyduje nie sama powłoka ekranu, ale liczba oraz rozmieszczenie czujników, które zazwyczaj znajdują się przy ramce ekranu. Co się z tym wiąże, znaczna większość monitorów wielkoformatowych może działać niezależnie od tego, czy użyjemy palca, czy wskaźnika. Warto także wspomnieć, iż w przeciwieństwie do zestawu interaktywnego z projektorem, monitory wielkoformatowe nie wymagają konserwacji. Z kolei w przypadku projektorów konieczne jest czyszczenie oraz wymiana lampy po pewnym czasie użytkowania.