Kominek – z jakiego względu warto się decydować na jego zamontowanie oraz w jaki sposób wybrać najbardziej zadowalające rozwiązanie?

Dziś bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się kominki. Pozwalają one na wytworzenie w pomieszczeniu przyjemnej atmosfery. Oczywiście, nie w każdym mieszkaniu da się założyć kominek, jednakże na rynku proponowanych jest wiele atrakcyjnych rozwiązań. Dostępne są bowiem różne rodzaje kominków. Najbardziej znanym rodzajem są kominki klasyczne, zasilane drewnem. Płonie w nich prawdziwy ogień, wobec czego te kominki mają szczególny charakter. Kominek pozwala na ogrzanie się w czasie zimowych wieczorów, które w Polsce są niestety z reguły dosyć długie.

kominek w salonie
Autor: Henry Zbyszynski
Źródło: http://www.flickr.com

Planując zamontowanie takiego kominka trzeba pamiętać o stosownym przygotowaniu podłogi pod palenisko. Powinna ona zostać wykonana z tworzyw, które są odporne na obecność ognia. Poza tym, w pobliżu nie mogą stać jakiekolwiek meble, jako że iskra z kominka może doprowadzić do ich zniszczenia - zobaczę tę stronę.

Warto zastanowić się nad zakupem niezbędnej osłonki, przede wszystkim jeżeli w domu mieszkają małe dzieci, ponieważ ich ciekawość może spowodować, że dotkną palącego się ognia, co jest zawsze tragiczne w skutkach. Kominki klasyczne wymagają również wykorzystania stosownych narzędzi. Przydatne są zestawy kominkowe (El kominki), w których przeważnie można znaleźć pogrzebacze, szufelki i zmiotki, które umożliwiają błyskawiczne usunięcie ewentualnych zabrudzeń.

Jeżeli w znajdującym się tu artykuły nie znalazłeś intrygującej Cię informacji, to kliknij ten link i zobacz sam podobny materiał.

Takie zestawy są atrakcyjne wizualnie i posiadają wygodny stojak, w związku z tym mogą stać się z powodzeniem dekoracją mieszkania.

Jeżeli jednak nie można zdecydować się na kominek klasyczny, alternatywą są kominki gazowe oraz elektryczne, które można bez problemu zainstalować w każdym pomieszczeniu, nawet w mieszkaniu w bloku. Naturalnie, taki kominek także zapewnia dosyć ciekawy efekt wizualny. Doskonałą opcją jest zastanowienie się nad ogrzewaniem kominkowym. Ciepłe powietrze jest rurami doprowadzane z kominka do konkretnych pomieszczeń w domu.

Ten rodzaj ogrzewania odznacza się obecnie dużą popularnością, trzeba jednak dobrze się zastanowić, czy kominek będzie wystarczającym źródłem ciepła dla wszystkich pomieszczeń. Podsumowując, kominek jest doskonałą ozdobą w każdym mieszkaniu, bez względu na to, w jakiej stylistyce zostało ono udekorowane. Alternatywą dla kominków mogą być z kolei rustykalne piece kaflowe, które są dzisiaj bardzo modne.