Kilka porad o odpowiednim zabezpieczeniu mieszkania przed złodziejem, czyli dobre drzwi to podstawa.

Jak można się poczuć, gdy po powrocie z pracy albo z wyjazdu zastaniemy nasze drzwi niezamknięte, a lokal z niewątpliwymi śladami obecności nieproszonych gości? Rzecz jasna najbardziej obawiamy się utraty drogocennych sprzętów, lecz sama myśl, iż intruz szperał w naszych szafkach nie jest zbyt atrakcyjna.

Drzwi zewnętrzne

Autor: Hörmann
Źródło: Hörmann

Blisko połowa włamań odbywa się właśnie przez drzwi.

Czy czujesz chęć na nowe podobnie zajmujące posty? Jeżeli tak, to chcemy Cię poinstruować - naciśnij i sprawdź tutaj dużo więcej.

Z tej przyczyny pragniemy poświęcić kilka słów na pokazanie, jak trzeba wybierać drzwi, aby stanowiły one właściwą ochronę przed wyłamaniem. Jak zabrać się do wybierania sklepów, gdzie możemy je nabyć?

Najłatwiej uczynimy to przy pomocy netu wpisując w wyszukiwarkę hasło na przykład: drzwi gdańsk (gdy jesteśmy mieszkańcami tego pięknego miasta lub okolic), możemy też od razu sprecyzować, co jest dla nas bardzo istotne i wpisać: antywłamaniowe drzwi gdańsk.
W ten sposób uzyskamy listę hurtowni i sklepów mających w ofercie drzwi z odpowiednimi zabezpieczeniami. rzecz jasna możemy również zdecydować się na wybór konkretnej firmy i od razu wpisywać na przykład gerda gdańsk albo gerda gdańsk i okolice.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi?

Po pierwsze muszą być zaopatrzone we właściwy certyfikat. Testy wytrzymałości stolarki na włamanie wykonują: Instytut Techniki Budowlanej, Instytut Mechaniki Precyzyjnej oraz Centralne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji.
Produkty są klasyfikowane do odpowiedniej klasy odporności na włamanie (oznaczenie RC od 1 do 6, gdzie 6 to bardzo niełatwe do sforsowania drzwi). Odpowiednie drzwi muszą być ciężkie - wpływa na to rodzaj i ilość blach oraz kratownic zużytych do ich wyprodukowania. Istotne są też odpowiednie ościeżnice i zawiasy. Drzwi powinny być wzbogacone o bolce antywyważeniowe oraz przynajmniej dwa zamki z paroma miejscami ryglowania. Wytwórcy dbają również o to, żeby drzwi prócz spełniania roli ochrony przed włamaniem były też miłe dla oka, komponowały się z wyglądem domu.wskazówki z serwisu - (wejdź https://jeger.pl/pl/290-efekty-dekoracyjne-do-scian)Oferują różne wzory - bardziej klasyczne lub nowoczesne i zróżnicowaną kolorystykę imitującą drewno (zobacz najbardziej opłacalną ofertę na stronie).
Naturalnie, jeśli nasze drzwi zamierzamy zainstalować w ścianie zewnętrznej budynku musimy dodatkowo wziąć pod uwagę, że będą one narażone na działanie temperatury, słońca, opadów czy wiatru i muszą być dostosowane do wystawienia na niszczące działania warunków atmosferycznych.

Jak widać przy kupnie drzwi trzeba dokładnie zweryfikować co oferuje nam wytwórca i przemyśleć, czy stać nas na oszczędzanie na nich, biorąc pod uwagę, czym ryzykujemy, gdy włamywaczowi uda się wejść do naszego mieszkania (zobacz dalej).