Jakie są najczęściej używane rodzaje materiałów do produkowania mebli, różnice pomiędzy prawdziwym drewnem a płytą.

Drewno to wspaniały materiał do produkowania mebli. Wprawdzie próbują nieśmiało na rynku zaistnieć inne surowce, na przykład tworzywa sztuczne czy metal, ale to z drewna właśnie cały czas robi się najwięcej szaf, szafek, stołów czy krzeseł. W przypadku mebli kuchennych albo pokojowych bardzo często stolarze wykorzystują obecnie najróżniejsze płyty meblowe. Wykonane są one z drobniutkich trocin połączonych specjalnym klejem.

fotka - budowa

Autor: Grzegorz Latkowski
Źródło: http://www.flickr.com

Na wierzchu mają przyklejoną warstwę okleiny imitującej prawdziwe drewno, dzięki czemu różnorodność ich jest faktycznie spora. Meblowe płyty mają sporo zalet, z tego też powodu są tak często używane. Przede wszystkim konkurują z prawdziwym drewnem ceną, która niekiedy wynosi i kilka razy mniej. Dodatkowo są również znacznie łatwiejsze w obróbce. W każdym warsztacie można je przyciąć na odpowiedni rozmiar, a następnie przy pomocy konfirmatów skręcić. W przypadku litego drewna nie będzie już tak prosto, gdyż konieczne będzie nie tylko posiadanie odpowiednich maszyn, lecz również umiejętność pracowania na nich.

O ile na pierwszy rzut oka meble vintage warszawa - belbazaar z płyty i drewna wyglądają podobnie, to po lepszym oglądnięciu widać całkiem sporo różnic. Przede wszystkim meble z drewna litego są niepowtarzalne i wyjątkowe, trudno jest znaleźć dwa elementy które będą wyglądać identycznie. Wynika to z tego, że do ich produkowania stosuje się naturalne deski, a każda z nich będzie miała swój własny układ słojów. Jeśli chodzi o płyty jest nieco inaczej, tu mimo wszystko ich powtarzalność jest dość duża z powodu sposobu produkcji. Nie ma się co oszukiwać, meble orzechowe zrobione z naturalnych desek z pewnością będą dużo bardziej eleganckie i stylowe niż ich odpowiednik wykonany z płyt.

Jeszcze więcej różnic można zobaczyć w żywotności tego typu mebli. Płyta jest surowcem stosunkowo trwałym, lecz po jakimś okresie używania może się gdzieś , co ciężko jest później zamaskować. Drewniane (dodatkowe informacje drążki drewniane) meble, jeśli się je odpowiednio zakonserwuje, bez żadnych problemów wytrzymają znacznie dłużej.