Jakie jest zastosowanie taśm led? Gdzie powinniśmy je wykorzystywać? O jakich sprawach pamiętać?

Taśmy LED to dzisiaj jedno z bardziej popularnych rozwiązań przy oświetleniu ogrodów i domów. Z tego względu też na rynku znaleźć jesteśmy w stanie coraz większą ilość różnorakich modeli, ale również konfiguracji taśm LED. Najistotniejsze zalety taśm LED to na pewno elastyczność, możliwość cięcia nożyczkami, ale również podłoże samoprzylepne.

mieszkanie - widok

Autor: You Tube - Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Jak zdecydujemy się na taśmy LED, to powinniśmy zwrócić uwagę na dużą liczbę świetlnych parametrów, a również to czy określona taśma ma odpowiednie atesty takie jak CE i ROHS. Nie trzeba nawet dodawać, że równie ważna jest poziom wykonania. Z takiego powodu taśmy mniej zadowalającej jakości, czyli tańsze, pomimo zakładanej żywotności do pięćdziesięciu tysięcy godzin, będą łatwiej się przepalały albo osłabiały intensywność świecenia już po kilku miesiącach. Sprawdzajmy również, co możemy dokupić do taśmy, czyli jakiego rodzaju oprawy do taśm led są dostępne.

Zastanówmy się nad przeznaczeniem taśmy, gdyż od miejsca wykorzystania jest zależna niezbędna jasność diod, szczelność, jak i konieczność wykorzystania profilu aluminiowego, czyli profil alu led. Żeby rozświetlić przykładowo blat w kuchni lub schody (zobacz schody pod wymiar) trzeba nam oświetlenia funkcjonalnego, tak więc do tego celu najlepsze są bardzo jasne taśmy led. Jeżeli zaś wymagamy podświetlenia dekoracyjnego, np. sufitów, ścian czy wnęk to wystarczy taśma o standardowej jasności. Ze względu na małe gabaryty, jak również elastyczność, takie taśmy są używane w miejscach ciężko dostępnych dla innych form oświetleniowych. To sprawia, że stosuje się tego rodzaju taśmy praktycznie w każdym miejscu, w każdym pomieszczeniu, jak i w hotelach, restauracjach oraz dyskotekach.

Co więcej, taśmy led używane są też na zewnątrz, jak ogrody czy podświetlenie podjazdu albo elewacji. Taśmy LED dość często wykorzystuje się w łazienkach czy innych pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Nadają się do tego takie z klasą szczelności IP65. Sprawiają, że można zyskać nawet kolorowe efekty świetlne, określić jeden kolor lub sekwencję zmian kolorów. Do takich zadań będzie potrzebny specjalny sterownik RGB, jaki wybiera się w zależności od długości taśmy. Jak widać, możliwości taśmy jest naprawde dużo, dlatego warto z tego skorzystać (sprawdź pełną ofertę w witrynie).