Jaką historię ma metoda zrobienia decoupage, jakiego rodzaju wyposażenie jest konieczne żeby w ten sposób zdobić różne przedmioty.

Niektóre techniki zdobnicze miały swój początek wiele wieków temu, a do dnia dzisiejszego będą się cieszyć ogromną popularnością. Tak na przykład wygląda sytuacja przy decoupage, która to metoda wywodzi się z dalekiej Syberii, to właśnie tam Normanowie ozdabiali groby swoich przodków.

Jakiś czas później decoupage sklep - http://tokarnia-sosenka.com.pl/ zaczęli wykorzystywać Chińczycy, zdobiąc najróżniejsze lampiony czy pudełka, a w XVII wieku zaczęło się pojawiać w Europie. I od tego czasu jest cały czas popularne, bowiem daje naprawdę sporo różnych możliwości. Sama technika opiera się na tym, że na odpowiednio przygotowaną powierzchnię przykleja się motywy z wyciętego papieru albo serwetki. Do naklejania będzie się nadawać tak naprawdę wszystko, może to być szkło, ceramika, drewno, metal czy tkaniny. Trzeba tylko zastosować do tego klej, który będzie się należycie trzymał na konkretnej powierzchni. Później przygotowany w taki sposób pokrywa się kilkoma warstwami lakieru, dzięki któremu wykonany wzór staje się praktycznie nie do wyczucia i wygląda jakby go namalowano.

dom - kadr

Autor: Robin Jacob
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z ważniejszych zalet opisywanej metody będzie to, że nie będzie ona wymagać jakiś olbrzymich finansowych nakładów, ponieważ stosuje się materiały, jakie i tak znajdują się w każdym domu, a jeżeli będzie je trzeba kupić, to koszt ich jest nieduży. Jeśli ktoś będzie się chciał zaopatrzyć w bardziej profesjonalne wyposażenie, to przykładowo może odwiedzić jakiś internetowy sklep decoupage i w nim dokonać zakupów. Po pierwsze potrzebne będą różnego rodzaju barwne papiery lub serwetki, w zależności, co ktoś będzie chciał wykonać. Do przycinania może się przydać kilka par nożyczek, nożyk oraz specjalne szablony, za pomocą których będzie można wykonać bardziej wymagające elementy. Najbardziej popularnym klejem, chwytającym się prawie każdej powierzchni, jest wikol, lecz niektórzy artyści używają też białka kurzego.

W celu odpowiedniego utrwalenia przyklejonego wzoru trzeba wszystko kilka razy pomalować, do tego idealnie będą się sprawdzać farby i lakiery akrylowe.