Jak urządzić piękną i użyteczną łazienkę, która spełni różne wymagania? Co jest najbardziej ważne?

W niektórych rodzinach jedna z łazienek już nie wystarcza, natomiast przeważnie nikt nie może sobie pozwolić na większą ilość niż jedną łazienkę. Co więc możemy zrobić, jak możemy zagwarantować sobie komfort mają do dyspozycji jedno tego rodzaju pomieszczenie? Istnieje kilka zasad, co sprawia, że aranżacja łazienki będzie i ładna, i funkcjonalna.

Łazienka jest nam niezbędna nie tylko do codziennej higieny, bo korzystamy przecież z niej również, jak planujemy wykąpać psa, wyprać ścierki po umyciu podłóg czy wyczyścić kosz na śmieci. Najlepiej pomyśleć też, gdzie będziemy prać oraz suszyć, na przykład jak wstawimy pralkę do naszej łazienki, to zrobimy z niej miejsce nie za bardzo sprzyjające do relaksu. Z pewnością w najlepszych łazienkach stosuje się najlepsze produkty, jak kohlman Foxal. Jeżeli chodzi o wannę to wanna akrylowa z pewnością jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, lepiej więc inwestować w najlepszy model - stalową wannę pokrytą emalią właściwej grubości. Najlepszym wyborem są produkty takiej firmy jak ronal pur light.

Płytki łazienkowe

Autor: Soudal
Źródło: Soudal

Jeśli łazienka jest niezbyt duża, jesteśmy w stanie zamontować tylko małą wannę, na przykład 100 na 70 centymetrów, którą dla komfortu warto zawiesić na tego typu wysokości jak zlew. W każdej z łazienek musimy zachować właściwe proporcje, istotne więc są wymiary warunkujące, że każde urządzenia bez problemu się zmieści. Potrzeba więc wolnej przestrzeni na wyjście spod natrysku, lecz trzeba też sprawdzić, czy drzwi (sprawdź: drzwi online) od kabiny nie będą kolidowały z innymi sprzętami. Najmniejsza odległość pomiędzy kabiną prysznicową a sedesem oraz niezbyt dużą umywalką wynosi dwadzieścia centymetrów, zaś między kabiną oraz większą umywalką i bidetem - 30 centymetrów. Minimalna wolna przestrzeń przed kabiną prysznicową to prostokąt i wymiary osiemdziesiąt na dziewięćdziesiąt centymetrów.

Brodzik z zasłonką jest w mniejszym stopniu praktyczny, nie chroni przed rozpryskiwaniem się wody, nie będzie ograniczać jednakże tak swobody ruchów jak zamykana prysznicowa kabina. Wysokość zawieszenia umywalki dostosować można do własnych potrzeb, górna krawędź jednak powinna znajdować się 75-80 centymetrów nad podłogą. Taką istotnie wysokość mają postumenty i szafki podumywalkowe.