Jak urządzić lokum o niezbyt dużym metrażu? Na co zwracać uwagę oraz o czym pamiętać?

Trzeba przyznać, że aby zaaranżować niewielkie mieszkanie niezbędna jest spora kreatywność, a w tej sytuacji, kiedy każdy metr powierzchni jest na wagę złota, w cenie są aranżacyjne triki, które pozwolą mieszkać z wygodą oraz stylowo. Co ważne, mały metraż wymaga pójścia na kompromisy, nie znaczy to jednak, iż wystrój naszego lokum nie będzie efektowny. Z odrobiną chęci możemy stworzyć coś bardzo niezwykłego.

Salon

Autor: Tikkurila
Źródło: Tikkurila

Architekci wnętrz często stosują znaną i powszechną paletę barw. Jest tak, bo stylistyka pomieszczenia, lecz też konkretne kolory pozwalają umiejętnie zakamuflować faktyczny metraż pomieszczenia. Tak więc rozplanowując wystrój (polecamy również kratki wentylacyjne ozdobne) wnętrz>dobrze zdecydować się na konkretną paletę barw, zaś mocne akcenty kolorystyczne używać lepiej jako dopełnienie całości. Urządzona w bieli albo jasnych beżach kuchnia, pokój gościnny czy sypialnia wyda się wówczas znacznie bardziej przestronna, aniżeli wtedy, jak dominuje w takim miejscu czerwień lub fiolet.

Poduszki dekoracyjne

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Jak wystrój wnętrz, to należy też pamiętać o odpowiednim wyborze podłóg. Bez względu na to, czy preferujemy kafle, a może innego rodzaju surowce, jak drewno czy okładziny zdecydujmy się jeden typ surowca. Powierzchnia połogi okaże się w tej sytuacji kwestią przewodnią podkreślającą cały zamysł aranżacji. W ten sam sposób możemy powiedzieć o dodatkowych rzeczach, jak poduszki dekoracyjne, które wywierają duży wpływ na rezultat końcowy.

Tak samo istotny będzie wybór światła. Przy pomocy małych źródeł światła, kinkietów czy zestawów diod można podkreślić konkretne elementy wystroju pomieszczeń, a także w taki sposób powiększyć optycznie przestrzeń. Miejmy także na uwadze, że odpowiednie operowanie światłem zwiększy wrażenie przestronności. Warto także przemyśleć kupno szklanych lub częściowo przeszklonych drzwi do wnętrza. No i oprócz tego trzeba wspomnieć, że w tego typu mieszkaniu o małym metrażu każdy przedmiot musi mieć stałe miejsce. Na rynku jest sporo rozwiązań, jakie ułatwią nam składowanie oraz trzymanie w porządku rzeczy jak też sprzętów domowych. Podstawą zaś porządku w domu jest pojemna szafa, jaka może pomieścić wszystko. Porządek pozwoli nam zapanować nad tą przestrzenią oraz sprawi, że będziemy czuć się swobodniej.