Jak dobrze zaplanować oświetlenie w domu

W chwili obecnej, kiedy bierzemy się za jakikolwiek remont czy wykończenie naszego nowego domu, poradą zawsze mogą służyć nam różnego rodzaju gazety tematyczne, blogi oraz witryny internetowe zajmujące się tematyką dekoracji wnętrz. Jest to zazwyczaj bardzo pomocne, daje nam możliwość zainspirowania się oraz poznania różnego typu rozwiązań, o których wcześniej nie słyszeliśmy.

mieszkanie - fotos

Autor: You Tube - Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej poradniki związane są z doborem stylistyki, w której pragniemy urządzić dane pomieszczenie. Następnie możemy znaleźć bardzo dużo konkretnych ofert mebli i dodatków, jakie moglibyśmy wykorzystać w naszym domu. Tym natomiast, co jest bardzo często bagatelizowane jest światło. Jest to sprawa, której wbrew pozorom trzeba się przyjrzeć w szczególności, gdyż to właśnie oświetlenie w bardzo dużym zakresie odpowiadać będzie za późniejszą atmosferę i efekt końcowy wykończenia naszego mieszkania. Co najistotniejsze, musimy mieć świadomość, iż jeżeli chcemy, aby dany pokój naprawdę miał klimat, to nie wystarczy jedna lampa. Kwestia oświetlenia powinna być zasadniczo przemyślana już na etapie montowania instalacji, tak aby w odpowiedni sposób rozmieścić wymagane kable.

Oczywiście w zależności od tego, o które pomieszczenie chodzi, wymagane do wytworzenia odpowiedniej atmosfery źródła światła będą nieco różne. Przykładowo w łazience, należy się skupić na tym, iż kluczowe będzie oświetlenie znajdujące się przy lustrze. Jest to przede wszystkim ważne dla kobiet, które potrzebują rano wykonać makijaż. Do tego celu światło powinno być stosunkowo silne oraz neutralne w barwach. Istotne jest również jego umiejscowienie, jeśli np. zdecydujemy się na tylko jeden kinkiet powieszony centralnie nad lustrem, wówczas na twarzy pojawią się bardzo niekorzystne cienie. Aby właściwie doświetlić postać dobrze jest zastosować przynajmniej dwa źródła światła, jedno z prawej, drugie z lewej strony. W inny sposób natomiast podejdziemy do sprawy organizacji oświetlenia w salonie. W obecnych czasach coraz częściej zaleca się instalacje kilku różnych źródeł światła o mniejszej mocy, zamiast jednego, które jest bardzo silne. Tak samo sytuacja wygląda w sypialni. Taki zabieg daje nam dosyć spore pole manewru oraz daje możliwość stworzenia przyjemnego klimatu w tych pomieszczeniach.

Jeżeli szukasz ciekawych danych na ten temat, to dokładnie przeczytaj pełny raport, który posiada warte zainteresowania informacje.

Nie ma wątpliwości co do tego, iż stojąca przy kanapie lampa da zupełnie inny efekt, niż silny punkt światła jakim jest żyrandol.

Z opisanych powyżej przyczyn, z pewnością warto rozważyć kilka opcji, tak abyśmy mogli korzystać z różnych możliwości. Właściwie zaprojektowane i dopasowane do naszych potrzeb oświetlenie sprawi, że klimat naszego mieszkania będzie dokładnie taki jak sobie wymarzyliśmy.