Jak dać sobie radę z niezwykle trudnym wyzwaniem, jakim niezaprzeczalnie jest decyzja jakie schody dobrać do swego domu?

Z pewnością każdy człowiek stanął w czasie swojego życia przed niezwykle problematycznym zadaniem jakim jest zaaranżowanie swojej przestrzeni. Początkowo był to pewnie tylko pokój, który dwie trzecie nas zaklejała kolorowymi plakatami z ulubionymi piosenkarzami i aktorami. Jednak pewnego dnia dochodzi do tego, że przestrzeń, którą chcemy urządzić i spersonalizować, jest o wiele większa, co rzecz jasna znaczy kilkanaście razy więcej problemów z tym związanych.

Schody wewnętrzne

Autor: Nice
Źródło: Nice

Jeżeli mamy niewiele miejsca w naszym budynku mieszkalnym, można zdecydować się na schody zabiegowe bądź schody kręcone. Nie są one najwygodniejszą formą schodów, ale czasami nie mamy możliwości wykonania w budynku schodów jednobiegowych, które zajmują dużo miejsca. Schody zabiegowe natomiast nie potrzebują dużo wolnej przestrzeni, a ich stopnie posiadają zmienną szerokość. Kształt stopnia wbrew pozorom jest niezwykle ważny. Nieważne który typ schodów wybierzemy, kształt a także wysokość stopnia będzie przesądzała o wygodzie ich użytkowania. Ciekawym rozwiązaniem są przykładowo schody modułowe, które często możemy zakupić do samodzielnego montażu. Stopnie tych schodów są podparte na środku i można je w odpowiedni osób dopasować od wysokości naszej kondygnacji.

Wszystko jest zależne od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i oczywiście od zasobności naszego portfela. schody granitowe (polecam:), będą wyglądać faktycznie okazale, a równocześnie będą bardzo trwałe, jednak będą na pewno kosztowniejsze niż na przykład schody na których jest wyłącznie wykładzina.

Pozornie mało istotny element naszego budynku, którym są schody, może mieć znaczący wpływ na wygodę użytkowania domu. Jeśli posiadamy dzieci lub mieszkamy z osobami starszymi trzeba uwzględnić w projekcie bezpieczne schody, który nie mają za wysokich stopni. W zależności od tego ile możemy przeznaczyć przestrzeni na nasze schody można zdecydować się na danych ich rodzaj. Najpopularniejsze schody wewnętrzne ((zobacz dodatkowe informacje)) to schody jednobiegowe. Wchodzimy na nie jednym biegiem, bez zmieniania kierunku. Są jednymi z najbardziej komfortowych schodów, więc bardzo często umieszcza się je w projektach.

Jeżeli zaintrygował Cię ten artykuł, to do sprawdzenia są następne wątki na stronie, którą umieściliśmy pod tym linkiem.

Jeżeli mamy dużo miejsca, możemy wykonać schody dwubiegowe, które mają spocznik. Takie schody idealnie się sprawdzą gdy nasza kondygnacja będzie stosunkowo wysoka. Konieczne jest jednak posiadanie większej ilości miejsca, by zmieścić obydwie części schodów.

Im mniej mamy miejsca lub im bardziej wymyślna jest konstrukcja budynku, tym bardziej warto zlecić wybudowanie oraz wykończenie schodów fachowcom. Będą oni w stanie dopasować do poszczególnej przestrzeni najlepszy projekt i odpowiednio go wykonają.