Zawartość drewna przeważnie wynosi od 30 do 50 %, dzięki czemu kompozyt na taras w dotyku przypomina drewno, a równocześnie dobrą trwałość, kolor oraz odporność na wilgoć. Poza tym, że nie mają sęków panele tworzące nawierzchnię wyglądają jak klasyczne ryflowane deski tarasowe. Kolorem i fakturą przypominają najczęściej drewno egzotyczne. Za deskami kompozytowymi przemawia łatwy montaż. Producenci udostępniają specjalne systemy, jakie umożliwiają szybkie ułożenie desek bez widocznych wkrętów czy gwoździ.

Ponadto, deska tarasowa z kompozytu nie wymaga ułożenia izolacji, legary układa się bezpośrednio na betonie. Betonowa wylewka powinna być zatem równa, aby deski dobrze przylegały na całej długości i musi mieć niewielki spadek, który pozwoli na odpływ wody. Przed przystąpieniem do układania desek należy pozbyć się wszystkich nierówności, usunąć pozostałości tynku i farby. W przeciwieństwie do desek z drewna deski kompozytowe nie wymagają odnawiania. Koszt całego systemu do budowy tarasu kompozytowego (wraz z legarami, łącznikami oraz wkrętami) mieści się w granicach od 250 do 400 zł za 1 mkw.
Ważną różnicą w wyglądzie pomiędzy deską z drewna a deską kompozytową jest to, że kompozyt nie ma sęków przez co zawsze wygląda tak samo, co może stanowić pewną wadę dla osób, którym zależy na najbardziej naturalnym wyglądzie powierzchni. Faktem jest, że deski kompozytowe są bardziej komfortowe w układaniu niż drewno, jednakże mogą sprawiać kłopot przy wykończeniu do nietypowych miejsc. Standardowy panel kompozytowy posiada specjalne wyprofilowane boki do mocowania na montażowych klipsach. Ich obcięcie może spowodować, że nie będziemy mogli w sposób zgodny z instrukcją przymocować panele do legara.
Ponadto musimy pamiętać, że deski kompozytowe są puste wewnątrz, więc mogą nieestetycznie prezentować się na krawędziach tarasu jeżeli właściwie ich nie wykończymy. Z tego właśnie powodu warto zaopatrzyć się w specjalne listwy maskujące oferowane przez producentów. Niskiej jakości deski (Parkiety Pryczynicz) kompozytowe mogą również odbarwiać się na słońcu.